O projekcie
Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w Strzelcach Opolskich w partnerstwie z Gminą Strzelce Opolskie rozpoczęło realizację Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.1 „Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
„Jesień życia w dobrej kondycji bez bólu 2”
I. CELEM PROJEKTU jest umożliwienie dostępu osobom starszym, w szczególności zagrożonym wykluczeniem społecznym, do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych a tym samym zwiększeniu możliwości sprzyjających wydłużeniu i poprawie jakości ich życia.
Do udziału w projekcie zostanie zakwalifikowanych w sumie 500 osób w wieku powyżej 60 roku życia (290 Kobiet/ 210 Mężczyzn).
Wartość Projektu: 1 980 330,00 zł
Dofinansowanie Projektu z UE: 1 868 955,00 zł
Okres realizacji Projektu: od 30 września 2018r. do 30 stycznia 2021r.
II. ZAŁOŻENIA PROJEKTU:
W projekcie przewidziano:
- screening telemedyczny (badania przesiewowe) dla 500. osób starszych zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (niesamodzielnych) wraz z telediagnostyką – holter EKG, holter RR oraz badanie OBS – bezdech senny
- zabiegi terapii leczniczych (rehabilitacji ruchowej) dla minimum 300. osób starszych zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (niesamodzielnych):
- Długoterminowa terapia biomechanicznego postępowania w dysfunkcjach kręgosłupa – 125. osób
- Terapia energotonowa – 300. osób;
- Terapia – laser wysokoenergetyczny – 300. osób;
- Terapia falą uderzeniową (elektroterapia) – 300. osób;
- sąsiedzkie usługi opiekuńcze – opieka domowa dla 18. osób niesamodzielnych (usługi społeczne).
Do kogo jest skierowany Projekt: Projekt jest skierowany do osób powyżej 60 roku życia, mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie województwa opolskiego.
Udział w Projekcie jest BEZPŁATNY!
III. FORMY WSPARCIA W RAMACH PROJEKTU:
- KWALIFIKACJA I DIAGNOZA ZDROWOTNA, której głównym zadaniem będzie pozyskanie wstępnych informacji na temat dotychczasowych przebytych chorób, zaleceń medycznych, możliwości i predyspozycji uczestnika w oparciu o poszczególne zadania przewidziane w projekcie, rodzajów potrzebnego wsparcia medyczno – rehabilitacyjnego.
- SĄSIEDZKIE USŁUGI OPIEKUŃCZE – OPIEKA DOMOWA DLA OSÓB STARSZYCH – usługi społeczne osób niesamodzielnych (starszych, przewlekle chorych, przebywających w domu), które dzięki ich realizacji będą mogły korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące (bliskie sąsiedztwo).
Realizowane będą one w postaci sąsiedzkich wizyt domowych – 40h w miesiącu.
Usługi sąsiedzkie będą świadczone z częstotliwością uzależnioną od potrzeb osoby niesamodzielnej – ustalane na bieżąco. W nagłych przypadkach usługi mogą być świadczone w nocy (np. nagłe zachorowanie lub złe samopoczucie). Usługi sąsiedzkie będą obejmowały wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych, w szczególności:
- pomoc w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów;
- pomoc w przygotowywaniu i podawaniu posiłków;
- pomoc w wykonywaniu prac porządkowych w gospodarstwie domowym;
- pomoc w praniu odzieży i bielizny;
- pomoc w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, w tym kontaktowanie się w sprawach urzędowych w imieniu osoby objętej usługą,
- towarzyszenie na spacerach;
- informowanie rodziny lub właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych;
- odwiedziny w szpitalu.
- TELEOPIEKA MEDYCZNA – jedna z najnowszych i innowacyjnych metod zapewnienia dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Polega ona na pomiarze parametrów życiowych pacjenta przez różnego rodzaju czujniki (np. puls, ciśnienie krwi, saturacja, EKG, KTG, liczba oddechów/min i inne), które umożliwiają automatyczne dokonanie pomiaru i ich przesyłanie do centrum monitorowania, celem opracowania i wstępnego zinterpretowania przez specjalistyczne oprogramowanie, a dalej ich szczegółowej interpretacji i oceny przez lekarza specjalistę w ramach usługi „telediagnostyki medycznej”.
- TERAPIE LECZNICZE (rehabilitacja ruchowa dla osób starszych)
Uczestnikom projektu, w zależności od wyników kwalifikacji zdrowotnej, zostaną zaproponowane następujące rodzaje wsparcia medyczno – rehabilitacyjnego:- Długoterminowa terapia biomechanicznego postępowania w dysfunkcjach kręgosłupa – polega ona na zdiagnozowaniu biomechanicznych zaburzeń kręgosłupa, wykluczeniu przeciwwskazań (szczególnie dla osób po 60 r.ż.) i prowadzeniu odpowiedniej terapii, która obejmuje mechaniczne oddziaływanie na odpowiednie segmenty i odcinki kręgosłupa. Proponowana terapia dla uczestnika projektu trwać będzie około 0,5-1 roku, w trakcie której zaplanowano przeprowadzenie 2. serii zabiegów manualnych skomasowanych w jednotygodniowych seriach. W trakcie takiej trwania terapii wykonuje się postępowanie korygujące oparte na mechanicznym oddziaływaniu na kręgosłup.
- Terapia energotonowa – stanowi nową formę elektroterapii. Wyjątkowość i unikalność tej terapii opiera się na dwóch głównych mechanizmach działania:
– Wprowadzeniu energii do ciała podwyższając potencjał energetyczny komórki;
– Wywołanie rezonansu w celu pobudzenia komórek i struktur komórkowych do drgań, które mają na celu usprawnienie procesów metabolicznych i zmniejszenie bólu.
Proponowana terapia dla UP trwać będzie około 1 tygodnia, w trakcie której zaplanowano przeprowadzenie 1. serii pięciu zabiegów terapeutycznych, trwających po 60 minut/zabieg. - Terapia laserem wysokoenergetycznym, to terapia wywołująca fotochemiczny, fotomechaniczny i foto-termiczny efekt terapeutyczny. Wiązka lasera wysokoenergetycznego przenosi energię do struktur komórkowych, powoduje zwiększoną syntezę ATP i przywraca równowagę metabolizmu komórek. Pozytywne wibracje przenoszone w głąb tkanek stymulują drenaż limfatyczny, pobudzają krążenie krwi przez transfer ciepła do tkanek. Proponowana terapia dla UP trwać będzie około 3 tygodni, w trakcie których zaplanowano przeprowadzenie 15. zabiegów terapeutycznych, trwających po 15 minut/zabieg.
- Terapia falą uderzeniową – fala uderzeniowa jest falą mechaniczną (akustyczną) o niewielkiej częstotliwości do 20 Hz (zakres infradźwięków), w której następuje gwałtowna zmiana ciśnienia rozchodząca się w przestrzeni. Strumień energii FUD powinien być zogniskowany (skupiony) na niewielkim obszarze. FUD przyspieszają proces regeneracji tkanek, a tym samym proces leczenia i ustąpienia bólu. Przepływające przez ciało pacjenta fale akustyczne przenoszą energię w bolące miejsca, przynosząc bardzo szybkie, odczuwalne przez pacjentów efekty. Proponowana terapia dla UP trwać będzie około 3 miesięcy, w trakcie których zaplanowano przeprowadzenie 2. serii po 5. zabiegów terapeutycznych, trwających po 15 minut/zabieg.
- KONSULTACJA LEKARSKA, w trakcie której lekarz internista dokona podsumowania wyników badań/screeningów, wykonanych w ramach projektu, wraz z wydaniem zaleceń dotyczących dalszej profilaktyki zdrowotnej dla uczestników projektu, po zakończeniu udziału w projekcie.
IV. ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
- Rekrutacja, konsultacje lekarskie i kwalifikacja zdrowotna osób starszych.
- Sąsiedzkie usługi opiekuńcze – opieka domowa dla osób starszych (usługi społeczne)
- Teleopieka medyczna dla osób starszych
- Rehabilitacja osób starszych (Długoterminowa terapia biomechanicznego postępowania w dysfunkcjach kręgosłupa)
- Rehabilitacja osób starszych (Terapia energotonowa)
- Rehabilitacja osób starszych (Terapia – laser wysokoenergetyczny)
- Rehabilitacja osób starszych (Terapia falą uderzeniową).
V. PLANOWANE EFEKTY:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 500-osób, w tym 290-Kobiet i 210-Mężczyzn;
- Liczba osób objętych usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 500-osób, w tym 290-Kobiet i 210-Mężczyzn;
- Liczba osób objętych teleopieką: ogółem 500-osób, w tym 290-Kobiet i 210-Mężczyzn;
- Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne- ogółem: 1
- Liczba innych podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne – ogółem: 1
- Liczba personelu służb świadczących usługi zdrowotne objętego wsparciem w programie – ogółem 5 osób, w tym 3. Kobiety i 2. Mężczyzn;